آزمون CFA


ثبت نام آزمون مهندسی CFA یا Chartered Financial Analyst به معنی تحلیلگر مالی خبره می باشد و قوی ترین آزمون برای فعالان حرفه ای بازار سرمایه، در حیطه مدیریت مالی و سرمایه گذاری به رسمیت شناخته شده است.

برنامه CFA، گواهینامه ای حرفه ای است که توسط موسسه ی آمریکایی CFA به متخصصین بازار پول و سرمایه گذاری اعطا میشود. برای اینکه یک فرد بتواند مدرک CFA را دریافت کند باید علاوه بر گذراندن امتحانات برگزار شده توسط این نهاد، یک سری پیش نیازها را پشت سر بگذارد. در صورات گذرندان امتحانات و تامین پیش نیازها فرد طی دوره ای سه تا چهار ساله موفق به دریافت مدرک شده و از آن پس عضوی از جامعه بزرگ “دارندگان CFA” خواهد بود که مزایایی برای او به همراه خواهد داشت.

نکاتی پیرامون آزمون


CFA در واقع شامل مجموعه ای از سه امتحان است:

امتحانات CFA سطوح 2،1 و 3 هر ساله در ماه ژوئن (June) در مراکزمختلفی در سراسر جهان برگزار می شود.

امتحان سطح 1علاوه بر ماه ژوئن، در ماه دسامبر هم ارائه می شود. امتحانات فقط به زبان انگلیسی بوده و امتحان سطح 1 شامل سوالات مبتنی بر دانش و درمورد ابزارهای سرمایه گذاری می باشد. در حالی که امتحان سطح 2 نیاز به تجزیه و تحلیل پیچیده تر و تمرکز بر ارزیابی دارایی ها دارد. امتحان سطح 3 تمام مفاهیم و روش های تحلیلی را در تعدادی از برنامه های کاربردی برای مدیریت پروژکتور و برنامه ریزی ثروت به کار می برد.

نتایج امتحان


نتایج برای کاندیداهای سطح1 و 2 در ظرف 60 روز از تاریخ امتحان و در مدت 90 روز برای کاندیداهای سطح 3 در دسترس است.

مکان های مرکز تست


امتحانات برنامه CFA در بیش از 170 شهرستانها در ماه ژوئن و بیش از 70 شهرستانها در دسامبر ارائه شده، در مراکز تست سراسر جهان است.

هنگامی که شما ثبت نام می کنید، شما یک مرکز مرکز تست ترجیحی را انتخاب می کنید (معمولا یک شهر). شما می توانید پس از ثبت نام، درخواست تغییر محل مرکز آزمون خود را تغییر دهید. مؤسسه CFA یک مرکز تست خاص را به شما اختصاص می دهد که با توجه به اولویت ها و دسترسی های صندلی شما مشخص شده است. این انتصاب بر روی بلیط پذیرش شما است که تقریبا چهار هفته قبل از امتحان دریافت می کنید.


مکان های مرکز تست ژوئن را مشاهده کنید.

مکان های مرکز تست دسامبر را مشاهده کنید.

اقدامات لازم قبل از ثبت نام در آزمون CFA


 1. بررسی جدول زمانبندی ثبت نام آزمون
 2. بازبینی جدول موعد ثبت نام و هزینه های مرتبط
 3. جستجوی محل آزمون برای آزمون ماه June برای ایرانیان، شهر های استانبول، ایروان، دوبی، باکو و برای آزمون ماه December تنها شهر دوبی قابل انتخاب می باشد.
 4. مطالعه بیانیه رفتار حرفه ای و موافقت نامه داوطلب که متعاقباً باید به تایید داوطلب برسد.لینک بیانیه رفتار حرفه ای
  لینک موافقت نامه

اقدامات لازم بعد از ثبت نام در آزمون CFA


الزامات و نیازمندی ها


برای ثبت نام آزمون مهندسی CFA و ثبت نام در اولین آزمون الزامات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • داشتن پاسپورت معتبر

و یکی از موارد زیر:

 • مدرک کارشناسی (یا معادل) و یا تحصیل در سال های آخر رشته کارشناسی (باید توجه داشت که برای شرکت در آزمون دوم باید مدرک کارشناسی تحصیل شده باشد.)
 • ۴ سال سابقه کار (که لزومی ندارد در زمینه سرمایه گذاری باشد)
 • ترکیبی از سابقه کار و مدرک دانشگاهی که مجموعا که مجموعا ۴ سال بشود (کار پاره وقت ملاک قرار نمی گیرد و چهار سال قبل از ثبت نام برای اولین آزمون محاسبه میگردد)

برخی محدودیتهای قانونی برای اتباع برخی کشورها وجود دارد، که برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک های زیر کلیک کنید:


قوانین تعویق آزمون


تعویق ثبت نام یک آزمون به آزمون بعدی موجود، مورد به مورد برای شرایط زیر بررسی می شود.
 • شرایطی که زندگی داوطلب و یا خانواده درجه یک آن ها را تهدید می کند و یا به بیماری جدی مبتلا شده باشند.
 • بلایای طبیعی
 • خدمت اجباری سربازی

هزینه آزمون CFA‌


 • هزینه این آزمون شامل دو بخش است: برای ثبت نام در این آزمون باید هزینه ای را که فارغ از هزینه ی خود آزمون می باشد و تنها یک بار برای همیشه باید پرداخت شود را بپردازید که one-time program enrollment fee نام دارد. این هزینه در حال حاضر 450 دلار آمریکا می باشد.
 • و همچنین باید هزینه آزمون در سطح مورد نظر را نیز پرداخت کنید که این هزینه هرچه به زمان آزمون نزدیکتر شود، بیشتر می شود. جدول هزینه سطوح مختلف این آزمون بر اساس زمان آزمون به قرار زیر است.

مثلا اگر برای اولین بار برای آزمون های CFA ثبت نام می کنید، باید مبلغ 450 دلار به همراه 860 دلار که جمعا معادل 1310 دلار می باشد را برای ثبت نام آزمون CFA سطح I پرداخت کنید ولی اگر مجبور شدید مجددا برای آزمون CFA سطح I ثبت نام کنید و یا قصد شرکت در آزمون CFA سطح II را داشتید، دیگر نیازی به پرداخت 450 دلار نمی باشد و بسته به زمانی که برای ثبت نام اقدام می کنید تنها هزینه خود آزمون را می دهید.

با پرداخت هزینه آزمون CFA خدمات زیر را دریافت می کنید


 • کتاب الکترونیکی شامل تمامی سرفصل هایی که باید برای آزمون مطالعه کنید.
 • یک برنامه ریز تعاملی که شما را برای آمادگی در آزمون راهنمایی می کند.
 • آزمون های عملی بر اساس موضوع
 • آزمون های آزمایشی
 • اپلیکیشن موبایل که تمامی موارد بالا را در خود دارد.

قوانین برگشت وجه 


 • اگر حداکثر تا 2 روز کاری بعد از پرداخت هزینه آزمون از ثبت نام منصرف شدید، تمامی وجه پرداختی برای آزمون به همان کارتی که با آن پرداخت کرده اید برگشت داده می شود.
 • بعد از این 2 روز هزینه ثبت نام غیر قابل استرداد می باشد. همچنین نمی توانید آن را به شخص دیگر منتقل کنید، حتی اگر تحت درمان باشید و یا در شرایط بحرانی دیگری باشید.

نحوه ی ثبت نام در آزمون CFA

برای ثبت نام آزمون مهندسی CFA ابتدا با وارد کردن اطلاعات خود از سایت رسمی آن یعنی https://www.cfainstitute.org/programs/cfa، یک پروفایل برای خود ایجاد کنید.

 • متقاضیان شرکت در آزمون میتوانند از طریق سایت رسمی به نشانی https://www.cfainstitute.org/programs/cfa نسبت به ایجاد اکانت و پر کردن مشخصات فردی و آکادمیک خود اقدام نمایند و سپس صرفا جهت پرداخت هزینه آزمون در قسمت داشبورت پس از ورود به سایت تبریز ویزا در قسمت آزمون های بین المللی و کلیک بر روی پرداخت هزینه آزمون CFA اقدام به ثبت سفارش نموده و پس از واریز وجه و نهایی کردن آن منتظر تماس همکاران ما باشند.
 • اگر با نحوه ی ایجاد اکانت و ثبت نام در سایت cfainstitute آشنا نیستید نگران نباشید. تبریزویزا برای شما بصورت تخصصی این خدمت را انجام میدهد.برای سفارش ایجاد اکانت کافیست وارد پنل کاربریتان در سایت تبریز ویزا شده و سپس درزمان ثبت سفارش پرداخت هزینه آزمون CFA با کلیک بر روی آیکون ایجاد اکانت توسط تبریز ویزا پس از بارگزاری مدارک درخواستی نسبت به نهایی کردن سفارشتان اقدام نمایید.

سفارش‌های آنلاین مطابق با جدول زمانی زیر انجام می‌شوند

شنبه تا چهارشنبه                                9 تا 21                                         به محض دریافت اطلاعات

پنجشنبه                                           9 تا 17                                        به محض دریافت اطلاعات

سایر زمان ها و روزهای تعطیل                                                                          طی 3 الی 4 ساعت

بعد از ساعت 22                                                                    با اعمال 2.5 + درصد قابل انجام میباشد