آزمون ALES ترکیه چیست؟


ثبت نام آزمون آلس ترکیه  (ALES) یا همان Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı تحت عنوان امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) بوده و امتیاز آن جهت ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی و موارد مشابه از قبیل دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاهها و … در ترکیه مورد نیاز می‌باشد. امتیاز بدست آمده در این آزمون بوسیله برگه نتایج به متقاضیان اعلام می‌شود و در مواقع لزوم توسط متقاضیان به موسسات مربوطه ارائه می‌گردد.

این آزمون، سالانه دوبار توسط مرکز گزینش و جابجایی دانشجویی ترکیه (ÖSYM) در ماههای May (اواخر اردیبهشت) و December (اواسط آذر) در ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون یک امتحان استعداد سنجی شامل 2 بخش رقمی Quantitative یا (Sayisal) و کلامی Verbal یا (Sözel) است و هدف از آن، ‌سنجش توانایی متقاضیان در زمینه‌های کلامی، رقمی و تفکر منطقی می‌باشد که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می تواند تاثیر گذار باشد.

آزمون Ales

چه کسانی می توانند برای آزمون ALES درخواست کنند؟

دارندگان مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند در آزمون ALES شرکت نمایند. آزمون ALES در مراکز دانشگاهی شهر ترکیه برگزار می‌گردد. نتایج آزمون ALES از تاریخ برگزاری آزمون به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت.

کسانی که فارغ التحصیل رشته های فنی و مهندسی هستند و به عبارتی در ترکیه علوم فنی گفته می شود باید به پاسخگویی سئوالات ریاضی و هوش خود توجه نمایند و از آن نمره بیاورند. البته داشتن نمره خاص مطرح نبوده و هر رشته ای برای خود امتیازی را می طلبد که از سوی دانشگاه هنگام ثبت نام در سایت آنها گذاشته شده و اعلام می شود.

به طور مثال برای رشته های عمران و معماری و دیگر شاخه های مهندسی داشتن نمره 50 به بالا در دانشگاههای مختلف شرط بوده و در دانشگاه خاورمیانه این مقدار به 70 میرسد. افرادی که فارغ التحصیل رشته های علوم انسانی- هنر و تربیت بدنی هستند می بایستی به نمره زبان خود بیشتر اهمیت بدهند. زیرا ضریب این سئوالات برای آنان اهمیت بسزایی دارد.

در واقع میشود چنین استنتاج کرد که ضریب سئوالات ریاضی برای رشته های فنی- مهندسی بیشتر از زبان بوده و برعکس آن ضریب نمره سئوالات زبان برای رشته های علوم انسانی بیشتر اهمیت دارد. ناگفته پیداست که در رشته های تربیت بدنی و هنر علاوه از آزمون اصلی یعنی آلس، امتحان عملی نیز در حیطه تخصص وجود دارد.

افرادی که ابتدای امر آشنایی به زبان ترکی استانبولی ندارند، می توانند به جای امتحان آلس در آزمون جی. آر.ای در بخش جنرال شرکت نمایند و نمره لازمه را بیاورند.

زیرا این آزمون به صورت انگلیسی بوده و برگزار کننده آن در ایران سازمان سنجش می باشد که می توانید از سایت آن زمان برگزاری و نحوه ثبت نام را جویا شوید. سوالات آلس تماماً ترکی استانبولی است و افرادی که به سئوالات ترکی (زبان) پاسخ نداده باشند با کسب و داشتن مدرک دیپلم تومر می توانند این نقیصه را رفع نمایند.

این آزمون ، آزمونی 200 سوالی است که در 3 ساعت برگزار می­شود.آزمون به صورت تستی 5 گزینه ­ای و دارای نمره منفی می­باشد. نتایج این آزمون بین دو تا چهار هفته به صورت آنلاین در اختیار شرکت کنندگان قرار داده می­شود. محل آزمون به دلخواه شرکت کننده میتواند هر یک از شهرهای ترکیه باشد. حوزه امتحانی تعیین شده توسط تبریز ویزا اکثرا آنکارا و یا شهرهای نزدیک به مرزهای زمینی ایران می­­ باشد.

با توجه به محدودیت های سیستم های بانکی ایران ” پرداخت هزینه ثبت نام آزمون های ترکیه “صرفا از طریق حساب های

بانکی کشور ترکیه صورت می پذیرد و دانشجویان متقاضی ثبت نام میتوانند از طریق شرکت تبریزویزا  پرداخت

هزینه ثبت نام آزمون های ترکیه را با حداقل کارمزد سفارش دهند.

نحوه ی ثبت نام در آزمون ALES ترکیه

برای  ثبت نام آزمون آلس ترکیه ( ALES) ابتدا با وارد کردن اطلاعات خود در بخش ALES BAŞVURU از سایت رسمی https://www.osym.gov.tr/، یک پروفایل برای خود ایجاد کرده و نسبت به پر کردن مشخصات فردی و آکادمیک خود اقدام نمایید. سپس صرفا جهت سفارش پرداخت هزینه آزمون ALES پس از ورود به سایت تبریز ویزا در قسمت پرداخت هزینه آزمون ALES اقدام به ثبت سفارش نموده و پس از واریز وجه و نهایی کردن آن منتظر تماس همکاران ما باشند.

اگر نحوه ی ایجاد اکانت و ثبت نام در سایت اوسیم OSYM را بلد نیستید نگران نباشید. تبریزویزا برای شما بصورت تخصصی این خدمت را انجام میدهد. برای ثبت سفارش ایجاد اکانت کافیست وارد پنل کاربریتان در سایت تبریز ویزا شده و سپس در قسمت پرداخت هزینه آزمون ALES در قسمت ” ایجاد اکانت توسط تبریز ویزا ”  پس از بارگزاری مدارک درخواستی نسبت به نهایی کردن سفارش خود اقدام نمایید.

 

  • مدارک جهت ثبت نام آزمون  ALES : اسکن پاسپورت یا ترجمه شناسنامه + عکس پرسنلی

سوالی در رابطه با خدمات دارید؟

به سادگی درخواست مشاوره دهید، تمام سوالات پاسخ داده میشوند!