آزمون YÖS ترکیه چیست؟


آزمون YÖS یا Yabanci Uyruklu Öğrenci یک آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در موسسات آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی هستند میباشد. ثبت نام آزمون یوس YÖS ترکیه باید از طریق خود دانشگاه و با استفاده از کارتهای بانکی بانک های ترکیه صورت پذیرد.

نتایج این امتحان فقط برای دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در دوره های کارشناسی هستند، اعمال می شود و دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد و یا دکتری را دارند بایستی در آزمون های YDS و یا ALES شرکت کنند.

 آزمون YÖS شامل سنجش استعدادهای آموزشی پایه (هوش و استعداد تحصیلی) و ریاضی در حد دوره دبیرستان ایران میباشد که معمولا به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی توسط هر دانشگاه طراحی میشود و مبنای اصلی پذیرش دانشجو نمره ی کسب شده در این آزمون می باشد. معمولا آزمون یوس ۵ جوابی است و هر پاسخ غلط ۱/۴ امتیاز منفی خواهد داشت.

آزمون YÖS از دو مرحله تشکیل شده است:


  • مرحله اول شامل سوالاتی در زمینه هوش و ریاضیات است. این مرحله از 45 تست هوش IQ و 35 سوال رياضي پرسش و پاسخ (80 سوال) تشكيل شده است و 90 دقیقه طول می کشد.
  • مرحله دوم امتحان برای ارزیابی درک دانشجو از درک نوشتاری زبان ترکی است. مرحله دوم 60 دقیقه زمان می برد و دانشجو نمره A,B يا C دریافت می كند. در صورتی که متقاضی نتواند در قسمت زبان حد نصاب لازم را کسب کند، باید یک دوره آمادگی زبان ترکی را قبل از شروع اصلی بگذراند.


زمان برگزاری آزمون و هزینه ی ثبت نام


  • آزمون YÖS هر ساله تقریبا از اواخر فرودین شروع می شود و هر دانشگاه بسته به تقویم آموزشی خود این آزمون را در محل خود دانشگاه برگزار می کنند و تاریخ آنها اکثرا تداخلی با همدیگر ندارد. لذا داوطلبین نگران نباشند چرا که میتوانند همزمان به آزمون چندین دانشگاه ثبت نام کنند.
  • کاندیدا در ساعت 9 صبح محلی کشور که امتحان برگزار می شود، به سالن های امتحان رفته و آزمون ساعت 9.30 شروع میشود و ساعت 12 پایان می رسد.
  • هزینه ثبت نام آزمون یوس YÖS ترکیه بسته دانشگاه مبلغی بین  100 الی 300 لیر میباشد. این آزمون تا سال 2010 توسط دولت ترکیه برگزار می شد اما بعد از آن بعد از تصویب مقررات در نظام آموزشی ترکیه هر دانشگاه به صورت جداگانه این آزمون را برگزار می کند، بنابراین این آزمون برای هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می شود.

با توجه به محدودیت های سیستم های بانکی ایران ” پرداخت هزینه ثبت نام آزمون های ترکیه “صرفا از طریق حساب های

بانکی کشور ترکیه صورت می پذیرد و دانشجویان متقاضی ثبت نام  میتوانند از طریق شرکت تبریزویزا  پرداخت

هزینه ثبت نام آزمون های ترکیه را با حداقل کارمزد سفارش دهند

نحوه ی ثبت نام در آزمون YÖS

برای ثبت نام آزمون YÖS ابتدا با وارد کردن اطلاعات خود در سایت خود دانشگاه مربوطه در بخش YÖS BAŞVURU یک پروفایل برای خود ایجاد کنید.

  • متقاضیان شرکت در آزمون میتوانند از طریق سایت رسمی هر دانشگاه نسبت به ایجاد اکانت و پر کردن مشخصات فردی و آکادمیک خود اقدام نمایند و سپس صرفا جهت پرداخت هزینه آزمون در قسمت داشبورت پس از ورود به سایت تبریز ویزا در قسمت آزمون های بین المللی  و کلیک بر روی پرداخت هزینه آزمون YÖS اقدام به ثبت سفارش نموده و پس از واریز وجه و نهایی کردن آن منتظر تماس همکاران ما باشند.
  • اگر با نحوه ی ایجاد اکانت و ثبت نام در سایت دانشگاه آشنا نیستید نگران نباشید. تبریزویزا برای شما بصورت تخصصی این خدمت را انجام میدهد.برای سفارش ایجاد اکانت کافیست وارد پنل کاربریتان در سایت تبریز ویزا شده و سپس درزمان ثبت سفارش پرداخت هزینه آزمون YÖS با کلیک بر روی آیکون ایجاد اکانت توسط تبریز ویزا پس از بارگزاری مدارک درخواستی نسبت به نهایی کردن سفارشتان اقدام نمایید.
  • متقاضیان شرکت در آزمون  YÖS میتوانند از طریق نشانی http://www.livaconsulting.com/turkiyede-egitim/yos-sinavi-duyurulari هزینه و تاريخ برگزاری  دانشگاه ها را مشاهده فرمایند.

سفارش‌های آنلاین مطابق با جدول زمانی زیر انجام می‌شوند

شنبه تا چهارشنبه                                9 تا 21                                         به محض دریافت اطلاعات

پنجشنبه                                           9 تا 17                                        به محض دریافت اطلاعات

سایر زمان ها و روزهای تعطیل                                                                          طی 3 الی 4 ساعت

بعد از ساعت 22                                                                    با اعمال 2.5 + درصد قابل انجام میباشد