آزمون تافل


آزمون تافل TOEFL یا Test Of English as a Foreign Language توسط سرویس سنجش تحصیلی (ETS) دانشگاه پرینستون (Princeton) ایالات متحده آمریکا که یکی از پرافتخارترین دانشگاه‌های جهان میباشد برگزار می‌شود. این آزمون، مهارت های فردی در بخشهای شنیداری، گفتاری، نوشتاری، و درک مطلب انگلیسی را مورد سنجش قرار می‌دهد و ملاک پذیرش اکثردانشگاههای آمریکایی و اروپایی نمره کسب شده در این آزمون میباشد. 

جدا از اینکه دانشگاه مد نظر چه رنج نمره ای میخواهد، اعتبار مدرک تافل شما دو سال خواهد بود و در صورت گذشت این مدت دوباره برای آزمون باید ثبت نام نمایید.

ساختار آزمون TOEFL iBT

آزمون تافل از چهار بخش اصلی تشکیل شده است این چهار بخش به ترتیب عبارتند از:

 

بخش اول: TOEFL Reading

این بخش می تواند بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه طول بکشد و در آن سه یا چهار متن و از هر متن ۱۲ تا ۱۴ سوال وجود دارد. در بخش Reading ده نوع مختلف سوال وجود دارد و شما باید مطمئن شوید قبل از شرکت در آزمون با این ۱۰ نوع و تکنیک های پاسخگویی آنها آشنایی کامل دارید.

بخش دوم: TOEFL Listening

این بخش بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد و در آن ۶ یا ۹ لیسنینگ به همراه ۳۴ تا ۵۱ سوال خواهید داشت. هر چند لهجه غالب در بخش لیسنینگ آزمون TOEFL لهجه آمریکایی است، اما شما باید حتما خودتان را برای شنیدن کمی از لهجه های دیگر هم آماده کنید.

بخش سوم: TOEFL Speaking

بعد از یک استراحت ۱۰ دقیقه ای، نوبت به بخش اسپیکینگ می رسد. در این بخش که فقط ۲۰ دقیقه طول می کشد، شما باید به شش سوال پاسخ بدهید. دو سوال اول Speaking فقط مهارت حرف زدن شما را می سنجند، اما چهار سوال بعدی مهارت Speaking شما را در قالب سوال های ترکیبی با ریدینگ و لیسنینگ ارزیابی می کنند. به همین خاطر به دو سوال اول سوال های Independent (مستقل) و به چهار سوال بعدی سوال های Integrated (تلفیقی) گفته می شود.

بخش چهارم: TOEFL Writing

بخش رایتینگ تافل هم ۵۰ دقیقه طول می کشد و شما باید به دو سوال مختلف پاسخ بدهید. در این جا اولین سوال، ترکیبی از ریدینگ و لیسنینگ و رایتینگ است و به آن سوال Integrated (تلفیقی) گفته می شود. برای سوال Integrated شما ابتدا ۳ دقیقه فرصت دارید متنی چهار پاراگرافی را بخوانید و سپس باید به سخنرانی یک استاد در مورد همان متن گوش کنید. سوال از شما می خواهد علاوه بر اشاره به نکات اصلی متن خوانده شده، در ۲۰ دقیقه در رایتینگ خودتان توضیح بدهید نظر استاد در مورد متن چه بوده و استاد چطور ادعا و دلایل متن را تحلیل کرده است.

نکاتی که باید برای ثبت نام آزمون تافل اینترنتی بدانید


 • نمره کسب شده شما در این آزمون تنها 2 سال اعتبار دارد و بعد از 2 سال باید مجددا امتحان دهید. مگر آنکه نمرهی شما بالاتر از 110 باشد که مادام العمراین نمره برای شما داای اعتبار میباشد.
 • تافل اینترنتی تقریبا 30 الی 40 بار در سال در ایران برگزار می شود.
 • در نظر داشته باشید که آزمونی که موسسه ات آموزی پس ازپایان دوره ی آموزشی از شما میگیرند صرفا یک آزمون کلاسی بوده و هیچ گونه اعتبار آکادمیکی ندارد.
 • در نظر داشته باشید که نمره تافل شما حتما باید از طریق سازمان ETS به دانشگاه ارسال گرد و آزمون دهندگان تا قبل از آزمون فرصت دارند تا 4 دانشگاه نمره ی خود را ریپورت کنند.

مراکز مهم برگزاری آزمون تافل اینترنتی در ایران


با نظر به اینکه دیگر آزمون تافل Paper یا همان کاغذی منسوخ گردیده در کشورمان این آزمون بصورت اینترنتی در مراکزدانشگاهی و آموزشی برگزار میگردد. مراکز مهم برگزاری آزمون تافل در تهران شامل: سازمان سنجش آموزش کشور، مجتمع آموزشی امیربهادر، موسسه فرهنگی علامه سخن، معرفت، دانشگاه خاتم و… می باشد. البته در تعداد دیگری از شهرهای ایران همچون تبریز، (دانشگاه تبریز -مرکزتحقیقات علوم پایه )، ارومیه (آواتاک)، اصفهان، زنجان، آمل، شیراز، اصفهان و …. آزمون تافل برگزار می شود که شما میتوانید برای اطلاع از زمان های باز و مکان های آزمون تافل اینترنتی می توانید به اینجا مراجعه کنید.

 

هزینه ثبت نام آزمون تافل


هزینه ثبت نام آزمون تافل iBT از اوایل شهریور سال 97 در ایران برابر با 225 دلار شده است.اما این آزمون در کشورهای دیگر همچون ترکیه (185 دلار)، کشور آذربایجان (180 دلار)، دبی (240 دلار)، ارمنستان (180 دلار) و در دیگر اقصا نقاط جهان برگزار میگردد که هر کشور بسته به درجه و شرایط خود، هزینه آزمون متفاوتی دارد و شما میتوانید از این لینک با انتخاب کشور مد نظرتان هزینه ی آزمون آن را مشاهده فرمایید و این هزینه باید به صورت پرداخت آنلاین توسط کارت اعتباری بین المللی مثل Visa Card ،Master Card ویا حساب Pay Pal انجام شود. شما می توانید بدون نیاز به ویزا کارت و بدون نیاز به ووچر، ثبت نام امتحان تافل اینترنتی Toefl iBT خود را به تبریزویزا بسپارید.

آخرین فرصت ثبت نام آزمون و اطلاعات و قوانین پرداخت هزینه آزمون


بنا بر اطلاعیه سایت رسمی ETS اطلاعات هزینه برای ثبت نام به شکل زیر میباشد.

Details on our fees and payment policies:
Item Fees
Registration Fees vary by country.
Late registration US$40
Rescheduling US$60
Reinstatement of canceled scores US$20
Additional score reports (per institution or agency) US$20 each
Speaking or Writing Section score review US$80
Speaking and Writing Section score review US$160

جزئیات هزینه های آزمون تافل اینترنتی


هزینه ثبت نام آزمون تافل اینترنتی در ایران 225$ می باشد که برای پرداخت می توانید از روش های زیر اقدام کنید.

 • پرداخت با استفاده از ویزا کارت ، مسترکارت ،American Express ، Discover ، JCB
 • پرداخت با ووچر
 • برای ثبت نام در تاریخ هایی که کمتر از 5 روز به اتمام ثبت نام آن مانده و به رنگ قرمز نشان داده شده اند (late registeration) بایستی مبلغ 40 دلار هزینه اضافه پرداخت شود.
 • موقع ثبت نام آزمون تافل (TOEFL) در انتخاب تاریخ ثبت نام دقت کنید. در صورت تعویض تاریخ آزمون ، برای ثبت تاریخ جدید باید جریمه 60 دلاری پرداخت کنید.
 • نتیجه آزمون شما می تواند به چهار دانشگاه (و یا موسسه) به صورت رایگان ارسال شود. برای ارسال نتیجه آزمون به بیش از 4 دانشگاه (و یا موسسه)، به ازای هر دانشگاه (و یا موسسه) اضافی باید 19 دلار پرداخت کنید.

برگشت وجه


در صورتی که آزمون تافل از طرف خود ETS کنسل شود، تمام وجه پرداختی برگشت داده می شود.

 • در صورتی که 4 روز قبل از آزمون، سفارش خود را کنسل کنید، ETS نیمی از وجه پرداختی را پس می دهد. برای مثال در صورتی که آزمون شما جمعه باشد، حداکثر تا دوشنبه ساعت 11:59 بعد از ظهر باید برای کنسل کردن سفارش خود اقدام کرده باشید.
 • دقت کنید که برگشت وجه فقط برای آزمون اصلی تافل می باشد و بقیه هزینه های پرداختی برگشت داده نمی شود.
 • برگشت وجه به صورت وجه نقد امکان پذیر نیست .

درشرایط زیر برگشت وجه صورت نمی گیرد:

 • اگر روند ثبت نام به درستی انجام نشود.
 • اگر مدارک شناسایی درخواستی به مرکز آزمون ارائه نشود.

 

انصراف از آزمون


 • حداکثر تا 4 روز قبل از آزمون برای انصراف از آزمون اقدام کنید.
 • برای انصراف تنها کافیست وارد پروفایل خود شوید و روی cancel order کلیک کنید.
 • نیمی از وجه درصورت انصراف به موقع از آزمون به داوطلب برگشت داده می شود.
 • تفریبا 2 ماه طول می کشد تا پول به حساب شما برگشت داده شود.

نحوه ی ثبت نام در آزمون تافل

برای ثبت نام آزمون تافل ابتدا با وارد کردن اطلاعات خود در ETS  از سایت رسمی آن یعنی http://www.ETS.org ، یک پروفایل برای خود ایجاد کنید.

 • متقاضیان شرکت در آزمون میتوانند از طریق سایت رسمی به نشانی http://www.ETS.org  نسبت به ایجاد اکانت و پر کردن مشخصات فردی و آکادمیک خود اقدام نمایند و سپس صرفا جهت پرداخت هزینه آزمون در قسمت داشبورت پس از ورود به سایت تبریز ویزا در قسمت آزمون های بین المللی و کلیک بر روی پرداخت هزینه آزمون تافل اقدام به ثبت سفارش نموده و پس از واریز وجه و نهایی کردن آن منتظر تماس همکاران ما باشند.
 • اگر با نحوه ی ایجاد اکانت و ثبت نام در سایت ETS آشنا نیستید نگران نباشید. تبریزویزا برای شما بصورت تخصصی این خدمت را انجام میدهد. برای سفارش ایجاد اکانت کافیست وارد پنل کاربریتان در سایت تبریز ویزا شده و سپس درزمان ثبت سفارش پرداخت هزینه آزمون تافل با کلیک بر روی آیکون ایجاد اکانت توسط تبریز ویزا پس از بارگزاری مدارک درخواستی نسبت به نهایی کردن سفارشتان اقدام نمایید.

سفارش‌های آنلاین مطابق با جدول زمانی زیر انجام می‌شوند

شنبه تا چهارشنبه                                9 تا 21                                         به محض دریافت اطلاعات

پنجشنبه                                           9 تا 17                                        به محض دریافت اطلاعات

سایر زمان ها و روزهای تعطیل                                                                          طی 3 الی 4 ساعت

بعد از ساعت 22                                                                    با اعمال 2.5 + درصد قابل انجام میباشد