آزمون YDS چیست؟

YDS مخفف عبارت ترکی Yabanci Dil Bilgisi Seviye Tespit Sinavi می باشد. یک آزمون زبان انگلیسی مرکزی ست که توسط سازمان سنجش ترکیه برگزار میشود. برای دانشجویانی که  قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه را دارند می تواند جایگزین مناسبی برای دیگر آزمون های زبان انگلیسی باشد. این آزمون نسبت به آزمون تافل و آیلتس آزمون آسانتری است.

در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه این امتحان بسیار پرکاربرد می باشد و بسیاری از دانشگاه های  ترکیه آن را می پذیرند.  اصلی ترین کاربرد آزمون YDS در ورود به مقطع دکتری در ترکیه می باشد. بسیاری از دانشگاه های ترکیه نتایج این آزمون را برای پذیرش دانشجویان خارجی ملاک قرار می دهند. در ترکیه ارائه مدرک زبان انگلیسی برای ورود به مقطع دکتری الزامی می باشد.

دانشجویان می توانند هم از آزمون های IELTS و هم Toefl استفاده کنند اما آزمون YDS به مراتب راحت تر و ساده تر از آزمون های نامبرده می باشد.

برخی از آزمون های خارجی

YDS ترکیه
YDS ترکیه
ثبت نام GRE
ثبت نام GRE
یوک دیل
یوک دیل
YÖS دانشگاه های ترکیه
YÖS دانشگاه های ترکیه
toefl test
toefl test
پرداخت هزینه ثبت نام آزمون YÖS ترکیه
پرداخت هزینه ثبت نام آزمون YÖS ترکیه
آزمون ACT
آزمون ACT
آزمون TOMER
آزمون TOMER
پرداخت هزینه ثبت نام آزمون YÖS ترکیه
پرداخت هزینه ثبت نام آزمون YÖS ترکیه
پرداخت هزینه ثبت نام آزمون YÖS ترکیه
پرداخت هزینه ثبت نام آزمون YÖS ترکیه
پرداخت هزینه ثبت نام آزمون YÖS ترکیه
پرداخت هزینه ثبت نام آزمون YÖS ترکیه
USMLE
USMLE
Ales
Ales

تفاوت آزمون EYDS  با آزمون YDS چیست؟


تنها تفاوت بین آزمون YDS و EYDS اینست که آزمون EYDS از طریق کامپیوتر و آزمون YDS به صورت سنتی و کاغذی انجام می شود. تعداد سوالات، مدت آزمون، اعتبار آزمون و … هیچ تفاوتی با هم ندارند.

چه کسانی میتوانند در آزمون YDS شرکت کنند؟


برای این آزمون؛ متقاضیان ورود به دبیرستان، داوطلبان مدرک کاردانی، دانشجویان دانشگاه در سال سوم یا چهارم، داوطلبان کارشناسی، کارمندان دولتی، داوطلبان فارغ التحصیل؛

افرادی که می خواهند دستیار پژوهشی باشند، متقاضی دکترا هستند، دانشیاران، کسانی که می خواهند در پزشکی و دندانپزشکی تخصص داشته باشند، کسانی که  تحصیلات عالی را در خارج از کشور گذرانده اند و کسانی که می خواهند معادل آن را دریافت کنند، می توانند درخواست دهند.

آزمون YDS به چه شکل است؟


این آزمون 2 بار در سال و هر شش ماه یک‌ بار در ترم بهار و پاییز برگزار می‌شود. اما از سال 2018 به سه آزمون در سال افزایش پیدا کرده است.  می‌تواند به‌صورت آنلاین نیز برگزار شود. معادل این آزمون در ایران، می‌توان به TOLIMO اشاره کرد. این آزمون شامل ۸۰ سؤال چندگزینه‌ای می‌باشد که باید در زمان ۱۸۰ دقیقه پاسخ داده شود.

سؤال‌ها به‌ صورت کلمات انگلیسی می‌باشد که شامل گرامر، کامل کردن جمله و ترجمه انگلیسی به ترکی می‌شود. مشکل این آزمون که توسط کارشناسان بسیار نقد شده است تنها سنجش مهارت Reading می‌باشد و مهارت‌ های دیگر Speaking، Listening، Writing حذف شده‌اند.

اعتبار آزمون YDS توسط خود دانتشگاه تعیین می گردد. اما به طور عمومی اعتبار هر آزمون 5 سال است. این آزمون نمره ی منفی ندارد . فقط پاسخ های صحیح مد نظر قرار می گیرد.هر سوالی که در YDS / e-YDS به درستی پاسخ داده شود، در نتیجه امتحان به عنوان 1.25 امتیاز منعکس می شود.

آزمون YDS در تمامی شهرهای بزرگ ترکیه از قبیل استانبول، آنکارا، ازمیر و آدانا برگزار می شود.

برای شروع تحصیل در مقطع دکتری کسب حداقل 55 امتیاز از YDS یا e-YDS ضروری است.حداقل نمره لازم برای درخواست کاردانی 55 است.

آیا امکان ثبت نام پس از پایان زمان ثبت نام اصلی وجود دارد؟


بله چنین امکانی وجود دارد. داوطلب میتواند در صورت از دست دادن زمان ثبت نام اصلی با توجه به حقی که ÖSYM به آزمون دهنده داده است، با پرداخت هزینه ی اضافی در آزمون ثبت نام کند. به این امکان درخواست تاخیر در ثبت نام گفته می شود.

این آزمون به چند زبان خارجی برگزار می شود؟


آزمون ترم بهار: آلمانی، عربی، بلغاری، چینی، دانمارکی، ارمنی، فارسی، فرانسوی، گرجی، هلندی، انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، ژاپنی، کره ای، لهستانی، مجارستانی، پرتغالی، رومانیایی، روسی، صربی، اوکراینی  و یونانی

آزمون ترم پاییز: فقط زبان های آلمانی، عربی، فرانسوی، انگلیسی و روسی

ثبت نام در آزمون YDS


اگر به آزمون تافل و یا آزمون آیلتس نمی‌رسید، این آزمون بهترین گزینه برای شماست. حتی اعضای هیات علمی ترکیه نیز در این آزمون شرکت می‌کنند. برای ثبت نام در این آزمون نیازی به اخذ اقامت ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه ندارید. شما به عنوان تبعه خارجی در ترکیه با در دست داشتن گذرنامه خود می توانید به سایت ÖSYM وارد شوید و نسبت به ثبت نام این آزمون اقدام نمایید. در این مورد می توانید از کارشناسان تبریز ویزا نیز راهنمایی و مشاوره بگیرید و حتی میتوانید ثبت نام خود را از طریق همین مجموعه به راحتی انجام دهید.

نتایج آزمون YDS و EYDS چه زمانی اعلام می شود؟


نتایج YDS در عرض 2-3 هفته و e-YDS در ساعت 23.59 شب همان روز اعلام می شود.

سوالی در رابطه با خدمات دارید؟

به سادگی درخواست مشاوره دهید، تمام سوالات پاسخ داده میشوند!

سوالات متداول

چرا برای ثبت نام در آزمون yds باید به صورت حضوری مراجعه کرد؟

چراکه برای ثبت نام اولیه، کارشناس ثبت نام از متقاضیان عکس می گیرد و این عکس را برای ایجاد پروفایل آن ها مورد استفاده قرار می دهند.

تعداد سولات آزمون yds چقدر است؟

تعداد سوالات این آزمون 80 تا می باشد و شکل سوالات نیز پنج گزینه ای است.

آزمون YDS به چند زبان خارجی برگزار می شود؟

این آزمون در ترم بهار در زبان های آلمانی، عربی، بلغاری، چینی، دانمارکی، ارمنی، فارسی، فرانسوی، گرجی، هلندی، انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، ژاپنی، کره ای، لهستانی، مجارستانی، پرتغالی، رومانیایی، روسی، صربی، اوکراینی و یونانی و در ترم پاییز فقط در زبان های آلمانی، عربی، فرانسوی، انگلیسی و روسی برگزار می شود.

آیا آزمون yds در ترکیه می تواند جایگزین آزمون های آیلتس و تافل شود؟

بله، متقاضیانی که نمی توانند برای آزمون های تافل یا آیلتس آماده شوند و قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند، این آزمون برای آنها می تواند بهترین گزینه باشد.